Fontanna

Bardzo ciekawym dodatkiem do ogrodu jest niewielka fontanna. Jeśli z jakichś przyczyn nie możemy w ogrodzie umieścić sadzawki, fontanna będzie świetnym uzupełnieniem. Fontanny mogą być żywym elementem naszego ogrodu. Taki dodatek z pewnością przyciągnie uwagę niezależnie od tego, czy strumieniem wody będzie wielki pióropusz czy też niewielki bulgoczący strumyczek. Szum wody wpływa kojąco na każdego, a dodatkowo krople wody poprawiają wilgotność powietrza w okolicy fontanny.

Instalację fontanny można ograniczyć do podłączenia do odpowiedniej pompy końcówki rozpylającej wodę. W przypadku niewielkich oczek wodnych lub sadzawek, dyszę rozpylającą łączy się bezpośrednio z pompą. W przypadku dużych zbiorników wodnych, pompy umieszcza się najczęściej obok sadzawki lub fontanny w zakrytym miejscu, a dyszę podłącza się odpowiednim przewodem wodnym i ustawia na specjalnym stojaku.

Bardzo ważne, aby dobrać odpowiednią moc pompy tak, aby pióropusz wody lub jej strumień nie wydostawał się poza obręb zbiornika wodnego. Naturalnie kształt strumienia wody zależy od dobranej dyszy. Warto również zastosować przelotowy filtr wody aby zapobiec uszkodzeniu układu przez liście lub drobne zanieczyszczenia.