Koszenie i nawożenie trawnika

Pierwsze koszenie trawnika należy wykonać dopiero wtedy, gdy źdźbła trawy osiągną co najmniej 10 centymetrów. Gdy trawa osiągnie taką wysokość, skraca się ją o około 4-5 centymetrów. Należy pamiętać, że po skoszeniu trawa powinna mieć co najmniej 6 centymetrów. Trzeba pamiętać o zasadzie, że nie powinno się jednorazowo ścinać trawy więcej niż o połowę jej wysokości.

Oprócz tego, częste ścinanie trawnika, nawet o centymetr wpływa na jego lepszą kondycję i wygląd. Ostatnie koszenie w roku powinniśmy wykonać w okolicach połowy października. Pierwsze koszenie natomiast należy wykonać w marcu lub kwietniu w zależności od aury.

Równie ważnym procesem co podlewanie i koszenie jest odpowiednie nawożenie trawnika. Nawożenie mineralne sprzyja krzewieniu się trawy, rozrostu i trwałości trawnika. Oprócz tego, nawożenie sprzyja ochronie przed chwastami. Nawożenie mineralne powinno uwzględniać takie pierwiastki jak potas, azot, magnez, żelazo, wapń i fosfor. Istnieje kilka typów nawozów różniących się między sobą składem. Mogą to być nawozy jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe. Nawozy wieloskładnikowe znacznie upraszczają harmonogram i rozkład prac przy pielęgnacji trawnika.