Drzewa i krzewy - opieka

Ogród to nie tylko kwiaty i zielony trawnik, często posiadacze ogrodów decydują się na uprawę drzewek i krzewów owocowych, swego rodzaju mini sad. Niestety uprawa drzewek i krzewów również łączy się z konieczności opieki nad nimi.

Aby zapewnić drzewom i krzewom odpowiedni wzrost, należy regularnie przeprowadzać cięcie. Prawidłowe cięcia drzew i krzewów owocowych polegają na eliminowaniu niepożądanych pędów i gałęzi, które przeszkadzają w rozwoju rośliny.

Jeśli pędy lub gałęzie nie wydają owoców również należy się ich pozbyć gdyż mogą być źródłem choroby. Poprzez wycinkę można w pewien sposób modelować wygląd drzewek i krzewów oraz wzmacniać i stymulować rozrost nowych, silniejszych pędów. Kiedy najlepiej przeprowadzać cięcia? Cięcia drzew i krzewów można przeprowadzać w dwóch terminach: w okresie spoczynku, czyli w drugiej połowie zimy, lub w okresie wegetacji w okolicach lata. Cięcie zimowe należy zacząć w okolicach lutego lub marca. Ważne jest, aby być pewnym, że po cięciach nie nastąpią silne mrozy. Cięcia można kontynuować aż do kwietnia. Warto pamiętać, aby rozpocząć cięcia od gatunków najmniej wrażliwych na niskie temperatury, a gatunki najbardziej delikatne zostawić nawet do wczesnej wiosny. Termin zimowy jest najodpowiedniejszy dla młodych drzew pestkowych, natomiast dla starszych drzew i krzewów, najodpowiedniejszym okresem wycinki drzew jest termin letni. Najbardziej wrażliwymi drzewami są wiśnie i czereśnie, ich kora i drewno są niezwykle podatne na choroby, dlatego też ich wycinkę najlepiej przeprowadzać latem po zbiorze owoców.

Bardzo ważne jest prawidłowe wykonywanie cięć. Dobrze wykonane cięcie ma wpływ na szybkość gojenia się rany oraz zmniejszenie ryzyka infekcji. Powierzchnia cięcia musi być gładka. Cięcie powinno być wykonane tuż za miejscem łączenia się gałęzi z pniem. Natomiast cięcie pędów powinno być wykonane pod kątem 45 stopni tuz za ostatnim zdrowym pąkiem. Cieńsze i delikatniejsze gałęzie można wycinać ręcznym sekatorem. Do grubszych i mocniejszych gałęzi lepiej użyć piły.

Należy pamiętać, aby najpierw naciąć gałąź od dołu a potem dociąć do końca od góry. W ten sposób zapobiegniemy wyłamywaniu się gałęzi oraz ocieraniu kory drzewa. Cięcia najlepiej wykonywać w dni suche o temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza. Bezpośrednio po cięciu należy posmarować ranę pastą ochronną na przykład Funaben 03 PA. Można też zastosować białą farbę emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego.