Krety, nornice, karczowniki

Niestety chwasty to nie jedyne zagrożenie dla naszego ogrodu. Gdy zauważymy na trawniku kopczyki świeżej ziemi, a pod powierzchnią można znaleźć wydrążone korytarze, niestety, najprawdopodobniej mamy do czynienia z kretem. O dziwo, jak się okazuje, sprawcą tego typu zniszczeń nie musi być jedynie kret.

Podobne szkody może wyrządzić mysz polna, nornica lub karczownik. Aby dowiedzieć się, które zwierze wyrządziło te szkody, należy dokładnie się im przyjrzeć. Jest to niezbędne przy wyborze odpowiedniej techniki walki ze szkodnikiem. Najłatwiej przyjdzie nam rozpoznać mysz. Mysz polna nie usypuje kopczyków z ziemi, przekrój korytarza to okrąg o średnicy kilku centymetrów. System korytarzy jest dość gęsty, często połączony pionowymi wyjściami na powierzchnię.

Myszy często są mylone z nornicami, które jedzą głównie zieloną trawę lub kłącza roślin. Jeżeli natomiast wokół nor widoczne są kopczyki z ziemi, sprawcą zniszczeń będzie najprawdopodobniej kret lub karczownik.

Tunele kopane przez karczownika mają jajowaty przekrój o średnicy około 5 centymetrów, kopczyki natomiast są dość płaskie. Kret natomiast usypuje kopczyki nieco bardziej czubate, tunele również mają przekrój jajowaty, z większą wysokością niż szerokością. Dla pewności, można przegrzebać około metra tunelu i odczekać kilka godzin. Jeśli po tym czasie będą zauważalne jakiekolwiek naprawy, mamy do czynienia z karczownikiem. Krety praktycznie nigdy nie próbują naprawiać swoich tunelów. Jak walczyć ze szkodnikami?

Jeżeli mamy pewność, że sprawcą zniszczeń jest mysz polna, nornica lub karczownik, możemy zastawić pułapki lub trutki, umieszczając ją bezpośrednio w otworze wydrążonym przez szkodnika. Jeśli mamy do czynienia z kretem, sprawa jest o wiele trudniejsza. Kret jest zwierzęciem pożytecznym i znajduje się pod częściową ochroną. Kret prawie całe życie spędza pod ziemią żywiąc się mniejszymi szkodnikami.

Spulchnia i napowietrza on glebę. Niestety wyrządza przy tym wiele szkody jeśli chodzi o strukturę podłoża. Nie powinniśmy więc zabijać kreta, a jedynie przepędzić go z ogrodu. Warto wiedzieć, że krety są niemal ślepe, mają za to niezwykle wyczulone pozostałe zmysły czyli węch, słuch i dotyk. Jednym z najlepszych środków pozwalających na pozbycie się kreta są środki chemiczne zawierające silne substancje zapachowe.

Tak drażniony kret będzie zmuszony przenieść się na inne terytorium. Bardzo popularne są różnego typu urządzenia elektroniczne wydające wibracje lub dźwięki o niskiej częstotliwości. Niestety nie dość, że urządzenia te są dość drogie to i kompletnie nieskuteczne.

Jak wynika z doświadczenia wielu działkowców, najlepiej jest korzystać z kilku sprawdzonych sposobów na przykład włożenie w ziemię otwartej metalowej rury z zawieszonymi na niej kawałkami metalu lub butelkami. Poruszane wiatrem butelki będą przenosiły wibracje i dźwięk do podłoża co bardzo drażni kreta.