Szkodniki, chwasty itp. - jak z tym walczyć?

Niestety często zdarza się tak, że piękna roślina, która cieszyła nasze oczy przez długi czas nagle zaczyna usychać, obumierać, traci liście lub żółknie. Zdarza się, że te objawy wynikają z zaatakowania rośliny przez szkodniki. Niestety równie często przyczyną jest zaniedbanie i niewłaściwa pielęgnacja. Podobnie może zachowywać się trawnik.

Mimo odpowiedniej pielęgnacji na pięknym trawniku mogą pojawić się chwasty. Najlepiej przed chwastami uchronić się jeszcze przed wysiewem spryskując powierzchnię przyszłego trawnika herbicydem. Gdy trawnik już wyrośnie, rozrost chwastów spowodowany jest głównie zaniedbaniami. Niewystarczająco silna, zaniedbana trawa nie jest w stanie walczyć z rozwojem chwastów. Dlatego tak ważne jest odpowiednie podlewanie i nawożenie trawników, a także pozbywanie się na bieżąco pojedynczych chwastów.

W rozwoju chwastów może pomóc nawet niezagrabiona skoszona trawa. Oczywiście ręczne zbieranie pojedynczych chwastów jest bardzo pracochłonne, dlatego też możemy wspomóc się w tym procesie środkami chemicznymi. Do zwalczania chwastów na dojrzałym już trawniku wykorzystuje się tak zwane herbicydy selektywne to znaczy takie, które zaszkodzą chwastom nie niszcząc przy tym trawy. Tego typu środki są skuteczne jedynie przeciwko chwastom dwuliściennym. Niestety przeciwko chwastom jednoliściennym herbicydy selektywne są nieskuteczne.