Urządzanie ogrodu

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od analizy potrzeb i oczekiwań, jakie powinien spełnić ogród. Nie zawsze ogród piękny i imponujący wizualnie nadaje się do wypoczynku. Często nadmiar różnych roślin może i wygląda pięknie, jednak poruszanie się i wypoczynek w tak przepełnionym ogrodzie będzie niewygodny i uciążliwy. Bardzo dobrym pomysłem jest wykonanie wstępnego projektu.

Nie jest to wcale trudne, wystarczy kartka papieru milimetrowego i ołówek. Warto zacząć od naniesienia na papier ogólnego planu całej działki czyli wymiarów boków działki, stałych elementów znajdujących się na działce: dom, garaż, sadzawka, już istniejące rośliny i drzewa itp. Bardzo dobrym pomysłem jest zbadanie ziemi znajdującej się na działce pod względem jej przydatności oraz zawartości mineralnej.

To dość ważne przy projektowaniu ogrodu, nie każda roślina jest w stanie wyrosnąć na każdym rodzaju gleby. Oczywiście równie ważnym aspektem jest określenie kierunków geograficznych. Przy późniejszym projektowaniu rozkładu roślin unikniemy pomyłek na przykład posadzenie roślin potrzebujących dużo światła w cieniu drzew. Warto na podstawie wcześniej zdobytych danych dokonać selekcji roślin, które są odpowiednie do warunków panujących na działce. Oprócz kwestii czysto technicznych i praktycznych, nie można zapomnieć o wyglądzie ogrodu.

W ostatnich latach, można zaobserwować tendencję do urządzania ogrodów w podobnym, dość monotonnym niestety stylu. Jeśli powstaje jakiś nowy ogród, to zazwyczaj wygląda tak jak okładka katalogu wysyłkowego. Każdy chce mieć w ogrodzie jak najwięcej egzotycznych roślin. Niestety te rośliny, coraz częściej stosowane w ogrodach przestają być egzotyczne, stają się wręcz monotonne. W związku z tym, może warto powrócić choć w części do roślin, które przed laty królowały w ogrodach.

Mówi się, że takie ogrody pasują jedynie do wiejskich okolic. To całkowita nieprawda. Również na obrzeżach miasta widok tradycyjnego ogrodu z nutką wiejskiego klimatu jest niezwykle atrakcyjny i wywołuje ciepłe skojarzenia. Może więc warto powrócić nieco do tradycji i wśród egzotycznych roślin umieścić dziś już nieco zapomniane kwiaty. Kolejną korzyścią jest to, iż zazwyczaj są one niezwykle łatwe w uprawie i na dodatek dość tanie. Tego typu ogród nazywa się ogrodem wiejskim. Tego typu ogród jest otoczony zazwyczaj drewnianym płotem lub ogrodzeniem z surowego kamienia co dodatkowo potęguje jego łagodny i spokojny klimat. Ogród tego typu powinien obfitować w kolory.

Oprócz kwestii roślinnych nie można zapominać o ogrodowej architekturze. Wyobraźmy sobie ogród z dużą ilością nastrojowych zakątków, w których można poświęcić się lekturze ulubionej książki. Cichy zakątek otoczony zielonymi, pachnącymi ścianami kwiatów, z niewielka ławeczką i latarnią oświetlającą ten zakątek w nocy. Wszystko wyłożone kostką brukową, na środku mała fontanna lub oczko wodne. W takim miejscu naprawdę można poświęcić się lekturze i odpłynąć od codzienności.