Oczko wodne

Istnieje wiele technik i materiałów, które mogą posłużyć do budowy oczka wodnego. Zbiornik można wybudować z materiałów ciężkich takich jak cegła czy beton, jednak budowa takiego oczka jest nie tylko pracochłonna, ale i niezwykle droga.

Można również zastosować formę z włókna szklanego lub plastiku, jednak takie rozwiązanie nie tylko jest dość kosztowne, to na dodatek musimy ograniczać się formami dostępnymi na rynku. Idealnym wyjściem z tej sytuacji jest budowa oczka wodnego lub sadzawki wykorzystując wykładzinę elastyczną, zwaną potocznie folią. Jest to metoda o wiele bardziej pracochłonna niż zastosowanie gotowej formy, ale w tym przypadku nie musimy się ograniczać co do kształtu zbiornika, a satysfakcja po ukończeniu pracy będzie nieporównywalnie większa. A skąd wziąć wodę do napełnienia sadzawki?

Oczywiście najprostszym sposobem jest napełnienie oczka wodnego lub sadzawki wodą z węża. Niestety jest wiele minusów takiego rozwiązania. Po pierwsze to wysokie koszty. Jest to woda z wodociągów za którą trzeba zapłacić. Po drugie, woda wodociągowa jest dość mocno chlorowana w celu zabicia bakterii niebezpiecznych dla człowieka. Innym mankamentem może być wysokie stężenie fosforu w wodzie, który może prowadzić do intensywnego wzrostu glonów, a tego należy unikać.

Wbrew pozorom woda w takim zbiorniku, a przede wszystkim jej jakość jest niezwykle ważna, szczególnie dla roślin lub ryb, które zdecydujemy się hodować. Oczywiście nalewanie wody wydaje się prostym zajęciem. Otóż nie. Wodę należy nalewać bardzo powoli, szczególnie w początkowej fazie aby silnym strumieniem nie uszkodzić dna, usypanego brzegu lub zasadzonych roślin.