Automatyka w ogrodzie

Automatyzacja i elektronika jest wszechobecna

Nowoczesna technika, automatyzacja i elektronika użytkowa wkrada się niemal do każdej dziedziny codziennego życia i pracy. Postęp ten staje się również zauważalny w ogrodnictwie. Nowoczesne narzędzia, kosiarki, piły spalinowe, a coraz częściej również automatyczne systemy nawadniania.

Systemy te są obecne nie tylko w przydomowych ogródkach czy na działkach, ale i na boiskach piłkarskich, miejskich parkach czy olbrzymich połaciach pól golfowych. Z czego zbudowane są systemy nawadniania? Na jakiej zasadzie pracują? Więcej dowiemy się z dalszej części tekstu.

Zasilanie systemu nawadniania

Zautomatyzowany system nawadniania, oprócz standardowych elementów - takich jak instalacja wodna i zraszacze, dodatkowo posiada jeszcze sterownik. Sterownik jest mózgiem systemu nawadniania. Zwykłe zawory lub krany zastąpione są przez elektrozawory.

Właśnie te dwa elementy automatycznego systemu nawadniania: sterownik i elektrozawory pozwalają na działanie automatyczne - bez udziału człowieka. Również ze względu na elektroniczny sterownik oraz zawory sterowane elektrycznie konieczne jest zapewnienie zasilania.

Do sterownika potrzebne będzie będzie napięcie stałe DC 5V lub 12V. Elektrozawory zasilane są zwykle napięciem przemiennym AC 12V, 24V, 36V.

System nawadniania zasilany akumulatorem

Na obszarach gdzie nie ma problemu z dostępem do zasilania z sieci stosuje się transformatory 230VAC / 5,12VDC i drugi dla zasilania zaworów 230VAC / 24VAV. Jest to sytuacja najprostsza i najtańsze rozwiązanie zasilania.

W miejscach gdzie brakuje energii elektrycznej można zastosować zasilanie akumulatorowe, ponieważ sterownik oraz elektrozawory nie wymagają dużych mocy. Do systemu nawadniania złożonego ze sterownika oraz sześciu zraszaczy wystarczający będzie akumulator AGM 12V o pojemności 30-100Ah.

Modeli akumulatorów jest sporo: https://www.akumulatoryzelowe.pl/akumulatory/12V-100Ah.php i wybór może okazać się tudny. Zawsze można przyjąć, że większa pojemność akumulatora nie zaszkodzi i pozwoli na działanie systemu przez dłuższy czas. Po wyładowaniu akumulatora konieczne będzie przewiezienie go w miejsce gdzie jest prąd i doładowanie.

Akumulator + panel słoneczny

Połączenie zasilania akumulatorowego z niewielkim panelem słonecznym powinno być wystarczające do całkowitego uniezależnienia nawadniania od zewnętrznego źródła energii elektrycznej. Na system o wspomnianej wielkości wystarczy zastosować panel o mocy kilkudziesięciu Watt. Tutaj ponownie im większy panel tym lepiej utrzymany akumulator - prawie zawsze w stanie naładowania.

Do oszacowania wymaganej wielkości akumulatora oraz wydajności paneli słonecznych konieczne jest sprawdzenie faktycznego poboru prądu:

  • w czasie czuwania - wtedy gdy nie pracują zraszacze
  • w czasie pracy zraszaczy

Wartości pobieranych prądów nie będą wielkie jednak nawet mały pobór prądu w trybie ciągłym w sumie okazuje się znaczący. Podobnie jak cieknący kran.

Samodzielne wykonanie zautomatyzowanego systemu nawadniania jest jak najbardziej możliwe. Można taki system stworzyć od podstaw, jako sterownika urzyć komputera PC, RaspberryPi, Arduino lub mikrokontrolerów. Łatwiej jednak będzie zakupić gotowe rozwiązane złożone z zaprogramowanego sterownika, odpowiednich zasilaczy oraz elektrozaworów.